8 października 2024

podgik.bialystok.pl

Usługi kartograficzne oraz mapy do nawigacji samochodowych

Google to monopolista na rynku wyszukiwarek z 97% udziałem — Dowiedz się więcej o tej marce, gdyż Google to nie tylko wyszukiwarka!

Google to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna marka na rynku IT i w internecie. Jest monopolistą na rynku wyszukiwarek, ale działa ona nie tylko na tej płaszczyźnie. Marka Google oferuję również wiele innych usług, a także ma duży wpływ na kształt internetu, katalogując i indeksując treści, które się w niej znajdują. W tym tekście przybliżamy sylwetkę marki Google oraz odpowiadamy na pytania, w jaki sposób działa wyszukiwarka Google, jakie inne usług oferuje, oraz czym tak właściwie jest ten Gigant z Mountain View.

Wyszukiwarka Google

Podstawowym produktem Google jest najpopularniejsza na rynku wyszukiwarka o tej samej nazwie. Obecnie posiada ona ok. 97% udziału w rynku wyszukiwań i jest pod tym względem niekwestionowanym liderem. Wyszukiwarkę Google założyli w 1998 roku Larry Page i Sergey Brin. W 2004 roku marka weszła na giełdę, a samo Google, jak i inne związane z nią marki, należą do jednego konglomeratu — Alphabet Inc. Marka ma swoją siedzibę w Mountain View w Kalifornii. Jej misją jest indeksowanie wszystkich zasobów internetowych, co dzieje się rzeczywiście od wielu lat.

Jak działa wyszukiwarka Google?

Choć z wyszukiwarki Google korzystamy bardzo często i na co dzień, przeważnie nie wiemy jak dokładnie działa i czym tak w ogóle jest. Wyszukiwarka Google to serwis w internecie, który zbiera dane o witrynach internetowych oraz je indeksuje. Google nie posiada w sobie lub na swoich serwerach wszystkich witryn, które wyświetla. Roboty Google przeglądają jedyne internet, zbierają różne dane o witrynie np. o jej tematyce czy ilości danych i zapisują takie informacje na serwerach Google Następnie, gdy dana osoba wyszukuje konkretne informacje, Google na podstawie tych danych tworzy listę wyników, która jest odpowiednia dla danej osoby. Google obecnie posiada informacje o większości witryn w sieci, a jej celem jest indeksowanie wszystkich stron www w sieci. Google zbiera informacje o witrynach w ok. 200 elementach. Zaliczyć można do nich np. tematykę, ilość treści, posiadanie mobilnej wersji witryny, posiadanie zdjęć na stronie, staż witryny w sieć itp. Działanie to jest właśnie nazywane indeksowaniem. Dzięki tym informacjom Google dokładnie wie, kiedy i jaką listę wyników wyświetlić. Google stosuje też indywidualny system wyświetlania wyników. Oznacza to, że to samo pytanie zadane przez dwie różne osoby wyświetli dwie różne listy wyników wysuwania, które będą dopasowane indywidualnie do danej osoby np. na podstawie wcześniejszej aktywności w Google, lokalizacji itp.

Google Maps

Jednym z najczęściej używanych oprócz wyszukiwarki Google produktów marki jest Google Maps. Są to najpopularniejsze mapy w sieci, dzięki nim możemy uzyskać wiele informacji. Google Maps w swojej aplikacji posiada dokładną siatkę mapy całego świata. Oprócz tej funkcji możemy większość tych miejsc odwiedzić wirtualnie poprzez spacer wirtualny, przenosząc się na ulice poszczególnych miast Google od wielu lat przemierza trasy na mapie oraz tworzy wirtualne wizualizacje, po których możemy poruszać się dodanie tak samo, jak byśmy się tam znajdowali w aplikacji. Na mapach Google, marka umieszcza również informacje lokalne o firmach czy punktach handlowo usługowych. Lokalne dostarczanie informacji dla Google jest bardzo ważnym elementem i wykorzystuje do tego również Google Maps. Mapy Google dostępne są zarówno w formie desktopowej, jak i w wersji mobilnej.

Usługi Galileo, czyli unijnego globalnego systemu nawigacji satelitarnej.

YouTube

Google to również serwis YouTube, czyli największy serwis w sieci z filmikami — to druga pod względem wielkości wyszukiwarka internetowa. YouTube został założony w 2005 roku, ale już w 2006 roku został odkupiony przez Google i do dzisiaj stanowi jego własność. Serwis ten służy do zamieszczenia różnego rodzaju filmików w sieci oraz traktowany jest również jako platforma społecznościowa. Wiele marek, znanych osób czy osób prywatnych prowadzi na niej swoje kanały oraz różnorodne projekty. Treści, jakie zamieszcza się na serwisie, pochodzą z bardzo wielu dziedzin. Codziennie użytkownicy YouTube oglądaj ok. miliarda godzin filmów. Serwis ten umożliwia również prowadzenie transmisji na żywo oraz jest liderem branżowym na każdej płaszczyźnie związanej z filmami, oraz video.

Android

Google to nie tylko stricte usługi internetowe, ale i także mobilny system operacyjny Android. Ten najpopularniejszy obok iOS system na smartfony swój start miał w 2005 roku, kiedy Google zakupiło lokalna firmę Android Inc. Od tego czasu zajmuje się ona tworzeniem i aktualizowaniem systemu, który obecnie jest najczęściej używanym systemem mobilnym. System ten posiada różne wersje oraz występuje w różnych modyfikacjach w zależności od producentów poszczególnych marek, ale to właśnie Google — o czym nie wie wiele osób, odpowiedzialne jest za stworzenie systemu, z którego korzystamy na co dzień.

ChromeOS

Kolejnym systemem operacyjnym, który jest już nieco mniej popularny, ale również warty uwagi jest ChromeOS. To system przeznaczony na laptopy, które nazywane są ChromeBookami. Laptopy te różnią się nieco od tych standardowych z Windowsem. ChromeBooki nie posiadają sporej przestrzeni dyskowej ani pulpitu. Służą one głównie do przeglądania internetu i są niejako jedynie przeglądarkami internetowymi. Na ChromeBookach możemy korzystać z przeglądarki Chrome oraz wszystkich aplikacji np. edytorów tekstowych. Nie możemy jednak ściągać ani instalować innych programów. Ogólnie laptopy te posiadają bardzo niskie parametry techniczne, które są wręcz niewiarygodnie słabe w porównaniu do innych laptopów. ChromeBooki mają jednak pewien sekret. Są one zoptymalizowane specjalne pod wyszukiwarkę Chrome, a dzięki temu, iż nie posiadają innych programów, doskonale obsługują wyszukiwarkę, oglądanie filmików czy oferują komfortową pracę.

Gmail

Kolejną usługą, która została stworzona i uruchomiona przez Google jest popularna poczta internetowa Gmail. Skrzynka ta jest dostępna dla wszystkich osób, które otworzą konto w usługach Google. Do pełnego użytku Gmail został oddany w 2009 roku, a ogólne stworzony kilka lat wcześniej. Oprócz ergonomicznego programu pocztowego i funkcjonalnej skrzynki e-mail otrzymujemy również kilka ciekawych funkcji. Będzie to np. możliwość wysłania e-maila o planowanej godzinie, wysłania e-maila na hasło, wysłanie e-maila który posiada opcję samozniszczenia w skrzynce odbiorcy czy cofnięcie wysłanego e-maila do 30 sekund.

1 komentarz

Dodaj komentarz