GIS – moja przygoda z mapami
Programy GIS
Wielu grafików spotyka się z problemem skonstruowania porządnej mapki. Można ją naszkicować na kartce, a potem obrobić w programie graficznym albo stworzyć przy pomocy narzędzi, jakie daje np. Google. Jednak istnieje też inne rozwiązanie. Jest nim rodzina programów GIS. Są to aplikacje, dzięki którym może powstać profesjonalna mapa, na której będą naniesione różne warstwy tematyczne. Do tego łatwo jest w nich osadzić mapę w kontekście globalnym. Pomagają w tym geotagi, które można w tego typu oprogramowaniu dodawać do naszej mapy.
Oczywiście GIS to wiele różniących się od siebie programów. Niektóre są bardzo stare, ale w dalszym ciągu rozbudowywane, a inne stworzone niedawno zupełnie od podstaw. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jedne są proste w obsłudze, a inne znów choć skomplikowane, to jednak niezawodne i dające ogrom możliwości. Wybór konkretnego programu zależy od poziomu zaawansowania grafika, a także celu, jakiemu służyć będzie tworzona mapa.
Oprogramowanie dla specjalistów
Na co dzień oprogramowanie GIS stanowi podporę pracy geodetów i kartografów, jednak od czasu do czasu interesują się nim twórcy książek czy graficy, mający stworzyć mapkę do jakiegoś dziełka z gatunku fantasy. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Warto jednak zawsze zaczynać od tych prostszych programów, które, choć oferują mniej możliwości, to jednak pozwalają na szybką naukę ich podstawowych funkcji, dzięki czemu są od razu użyteczne. Później, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na różnorakie wymyślne funkcje można przerzucić się inne programy GIS.
Pamiętam, jak jeszcze nie tak dawno podróżowało się z fizycznymi mapami. Łatwo było się wtedy zgubić.