Czy fotowoltaika z pompą ciepła faktycznie się opłaca?
Właściciele domów w dużych miastach takich jak Poznań, Gdańsk czy Kraków stają się coraz bardziej świadomi rosnących kosztów ich ogrzewania, a także wpływu, jakie paliwa kopalne mają na środowisko. Są to jedne z powodów, dla których w ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie zwracaniem się w stronę odnawialnych źródeł energii i wykorzystywanie systemów takich jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne do pozyskiwania ekologicznego i darmowego prądu i ogrzewania dla coraz większej ilości gospodarstw.
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła
Panele fotowoltaiczne generują darmową, odnawialną energię elektryczną z energii wytwarzanej przez promienie słoneczne. Wykorzystanie jej w warunkach domowych może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd pobierany z sieci. Dzięki temu nasze gospodarstwo domowe staje się prawie całkowicie niezależne od dostawców energii.
Kolejną technologią odnawialną, która coraz bardziej zyskuje na swojej popularności, są pompy ciepła, które wykorzystują energię elektryczną, aby zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę w opłacalny, zrównoważony i przyjazny dla środowiska sposób. Pompy ciepła działają poprzez wciąganie powietrza do jednostki zainstalowanej na zewnątrz domu, które zamienia czynnik chłodniczy wewnątrz urządzenia w parę a następnie ją kompresuje, aby wytworzyć ciepło przekazywane do systemu grzewczego w naszych domach. Pompy ciepła mogą robić wszystko to, co zwykłe ogrzewanie jednak, zamiast polegać na gazie lub oleju jako podstawowych źródłach paliwa, zużywają do tego energię elektryczną.
Dlaczego więc nie rozważyć połączenia tych dwóch technologii i wykorzystania paneli słonecznych do zasilania pompy ciepła?
Mniejsza zależność od sieci i ochrona przed rosnącymi kosztami
Przechodząc na pompy ciepła zasilane panelami słonecznymi, właściciele domów mogą zmniejszyć swoją zależność od dostaw energii elektrycznej i gazu. Biorąc pod uwagę, że sieć jest nadal wykonana głównie z energii nieodnawialnej, jest to świetny sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zmniejszenie śladu węglowego.
Ponieważ pompy ciepła są zasilane energią elektryczną, możemy zminimalizować koszty ogrzewania, korzystając z darmowej energii słonecznej wytwarzanej z paneli.
Zasilając powietrzną pompę ciepła energią z paneli słonecznych, możemy ochronić się także przed stale rosnącymi obecnie kosztami energii. Po opłaceniu kosztów instalacji paneli słonecznych wytwarzana energia całkowicie bezpłatna więc w żadnym momencie nie musisz się martwić o wzrost zużycia gazu, ropy czy prądu.
Czy możesz zasilać swoją powietrzną pompę ciepła wyłącznie z paneli słonecznych?
Cóż, to będzie zależeć od kilku czynników.
Ilość energii generowanej przez panele fotowoltaiczne w dużej mierze zależy od ich wielkości, wydajności ogniw i ilości światła słonecznego w Twojej lokalizacji. Ponieważ działają one poprzez pochłanianie światła słonecznego i przekształcanie go w energię elektryczną to im większa będzie ich powierzchnia, tym więcej wygenerują one energii.
Jeśli panele słoneczne nie wytwarzają wystarczającej ilości energii elektrycznej do zasilania domu lub pompy ciepła zawsze będziesz mógł wykorzystać energię z sieci, aby zaspokoić swoje potrzeby.
Pamiętaj, jednak że za każdą zużytą energię z sieci zapłacisz, dlatego ważne jest aby firma zajmująca się montażem Twoich paneli tak jak np. fotowoltaika poznań pomogła Ci w wyborze systemu najbardziej dopasowanego do Twoich potrzeb.